Ako vybrať správnu obuv pre dieťa?

To, že niektoré detské topánky sú lepšie ako iné, nemusíte zistiť až pri treťom potomkovi. Výber topánok môže byť dokonalý hneď od začiatku, pokiaľ zvládnete tieto 3 jednoduché inštrukcie.
Veľkosť, tvar, materiál... a, samozrejme, cena! Tá je rovnako dôležitá, možno dokonca rozhodujúca. Stále však platí, že v každej cenovej kategórii je potrebné vybrať to najlepšie v rámci veľkosti, tvaru a materiálu. 
 
Ako na to?
 
Správna veľkosť
 
Pravidlom číslo jeden pri meraní veľkosti je pridať k dĺžke nožičky tzv. „nadmerok“. Je to zhruba 1cm dĺžky navyše. Jeho reálna dĺžka závisí na tom, aký druh obuvi chcete kúpiť. Zimnú, prechodnú, papučky či sandále na leto... S týmto vám pomôže nasledujúca tabuľka.


Ak teda nakupujte cez internet, postavte dieťa celou plochou nohy na papier v takej ponožke, akú mu budete do obuvi bežne obliekať. Pero priložte kolmo na papier a obkreslite nôžku dookola. Zmerajte najdlhšiu časť „makety“ a pripočítajte potrebný nadmerok. 

Ak ste sa s ratolesťou vybrali do kamennej predajne, našuchnite topánku na nôžku, posuňte drobcovi nôžku úplne dopredu topánky tak, aby nemal ohnuté pršteky a pokúste sa mu za pätu vsunúť svoj prst. Ten vyváži dĺžku nadmerku. Ak máte pocit, že dieťa krúti pršteky a takto sa vám to zmerať nepodarí, môžete porovnať vložky súčasnej a kupovanej obuvi. 
I keď by sa mohlo zdať, že kúpiť o čosi väčšie topánky bude finančne výhodnejšie a deťom dlhšie poslúžia, opak je pravdou. Priveľké topánky môžu spôsobiť deformity chodidla a problémy pri chôdzi. Veľká topánka dieťaťu zneistí chôdzu a začne zakopávať alebo vyvažovať rovnováhu na úkor iných častí tela. 
 
Správny tvar
Správny tvar detskej obuvi je v súčasnosti pomerne kontroverznou témou. Proti sebe stoja dva veľmi silné tábory „konzervatívcov“ a „barefootistov“. Kým tí prví uprednostňujú pevnú členkovú obuv, ktorá dieťaťu nohu pri chôdzi fixuje, druhý tábor je za tzv. chodenie „naboso“. V tomto prípade deti  nosia topánky, ktoré sa čo najviac prispôsobujú chodidlu a  tak prežívajú výraznejší kontakt s povrchom.  Noha je omnoho voľnejšia. Či už sa prikláňate na jednu či na druhú stranu, niekoľko zásadných krokov pri výbere tvaru topánky je spoločných.
 
Guľatá špička
Detská noha potrebuje dostatok miesta pre prsty. Ak je topánka v prednej časti rovná až úzka, prsty sa tlačia k sebe a deformácia nohy je na spadnutie. Pri výbere teda uprednostnite oblý tvar špičkyDostatočná šírka
Správna šírka úzko súvisí so správnou špičkou. Pokiaľ je topánka dostatočne široká v mieste prstových kĺbov, je všetko v poriadku. V úzkej topánke sa dieťaťu obmedzuje krvný obeh a v príliš širokej  sa noha kĺže. Dieťa si poškodzuje prsty prílišným tlakom na topánku. Absolútne „nie“ povedzte všetkým slávnostným a príležitostným špicatým topánkam na opätku. Vďaka súčasnému širokému výberu nie ste na také niečo vôbec odkázaní. Správna obuv sa dá vybrať aj v prípade špeciálnych požiadaviek.
 
Vysoká ohybnosť podrážky
Detská topánka musí byť ohybná a to najmä v oblasti prstových kĺbov, teda v mieste, ktoré je z hľadiska chôdze najnamáhanejšie. Tvrdá podrážka zvyšuje únavu, dieťa sa pri chôdzi cíti nepohodlne a nemá dostatočný kontakt s povrchom. Ten je potrebný na správne vyhodnocovanie nerovností terénu. Odborníci prirovnávajú tvrdé a príliš fixované topánky ku chôdzi v lyžiarkach. Myslím, že je to dostatočný argument. 
 
Správny materiál
Úrad verejného zdravotníctva SR vydal pred začiatkom školského roka odporúčania pre rodičov školopovinných detí. Doc. MUDr. Jana Hamade, PhD. Sa pri tejto príležitosti vyjadrila k téme nevhodných materiálov pre detskú obuv: „Nevhodnými materiálmi sú rôzne plasty, poroméry a koženky, pretože sú tvrdé, nepriedušné,  ťažko sa prispôsobujú tvaru chodidla a pre malú schopnosť odvádzať vlhkosť z povrchu kože môžu byť príčinou nepríjemných plesňových ochorení.“
 
Aký materiál teda zvoliť?
 
Zvršok
Ideálnym materiálom na detskú topánku je ten 100% prírodný. Kožené topánky možno majú vyššiu obstarávaciu cenu, ich životnosť je však podstatne dlhšia, dieťa sa v nich cíti komfortne, noha sa toľko nepotí, nepúšťajú toxickú farbu a pod. Veľká časť detskej obuvi v našich obchodoch sa tiež predáva v určitej kombinácii kože a iných materiálov, ako napr. textilu a gumy.
Stielka
Správna stielka dobre absorbuje vlhkosť, tlmí nárazy pri chôdzi a umožňuje bezpečný vývin klenby nožičky. Informujte sa o použitej stielke u svojho predajcu, resp. o jej výmene v prípade, že nie je vhodná.
Ľahkosť
Podošva zo 100% prírodnej gumy zaručuje flexibilitu, dlhú životnosť, je protišmyková a ľahká. Spolu s kvalitným prevedením šitia topánky a použitým materiálom zvršku a podšívky prispieva k nízkej hmotnosti topánky.
A čo TEXová úprava obuvi?
Na trhu nájdete veľké množstvo tzv. TEX membrán. Topánke zaručujú vodoodolnosť a priedušnosť, čo je najmä v zime neoceniteľnou výhodou. Označenie TEX membrány je uvedené vždy priamo na výrobku. O kvalite tejto membrány sa však zväčša presvedčíte až na vlastnej koži. Preto je vhodné predajcovi pred kúpou položiť otázku o prípadnej reklamácii, ak membrána nesplní svoju úlohu.